A flat white története

A flat white az elmúlt évtizedben lett igazán népszerű és ismert hazánkban, ami leginkább a specialty kávé megjelenéséhez kapcsolható.

Ahhoz, hogy érthető legyen flat white története, meg kell ismernünk az új-zélandiak kávé főzési szokásaikat. Új-Zélandon az otthon készített kávé elnevezésének alapkonvenciója az, hogy a tej nélküli kávét feketének, a tejes kávét pedig fehérnek nevezik. Gyakori kérdésük: „Fekete vagy fehér kávét szeretnél inni?”.

Miért nem kértek inkább cappuccinot? Ausztráliában és Új-Zélandon a teheneket szabadon tartják, így azok teje sokkal magasabb minőségű, mint a megszokott európai. Ebből a tejből nagyon kemény hab keletkezik, amit megszórva csokoládé darabokkal, gyerekeknek szoktak felszolgálni. A cappuccino nem volt elég férfias az ott élő emberek számára.

Ha cappuccino habja túl kemény, akkor miért nem ittak inkább latte-t? A latte tejjel készült, szinte tejhab nélkül és túlságosan gyengének tartották az ízét. Kellett nekik egy köztes megoldás, amiben a tejhab nem annyira kemény, mint a cappuccinoban, de nem annyira lágy, mint a latte-ben.

A tejes italok közül a cappuccino és a latte volt Magyarországon ismertebb, leginkább a 20. században már itt is megjelenő olasz kávékultúra miatt.

A flat white, mint már korábban megírtuk Ausztráliából és Új-Zélandról származik. Ott jelent meg először még a 80-as évek folyamán. Az olasz cappuccinohoz képest a fő megkülönböztető jele, hogy a tejhab sokkal vékonyabb a flat white esetében. Innen is jön a „flat”, azaz a „lapos” elnevezés, ami a tejhabra utal.

flat white a Madalban

A laposabb, vagyis vékonyabb tejhab mellett a flat white másik jellemzője, hogy általában két espresso shottal készül, azaz dupla adag espresso van benne, szemben a cappuccinoval, amely alapja csak egy espresso. A Madal kávézóinkban mi is dupla espressoval készítjük a flat white-ot. A dupla espresso által egyrészt egy igazi koffein bomba, másrészt az espresso, azaz a specialty kávé íze is jobban átüt a tejen, szemben például egy 3dl-es latteval, amibe csak egy espresso shot kerül.

A flat white-hoz talán hasonlít a cappuccino mellett még a cortado, de az általában kisebb térfogatú ital. Szintén sokan keverik össze a latte-vel, de ez utóbbi általában viszont általában több tejet tartalmazó ital. Spanyolországban van egy nagyon hasonló ital hozzá, a „café con leche”, viszont a tej állagában itt is vannak különbségek.

A flat white végül akárhogyan is nézzük egy ízig vérig ausztrál ital, és ezt a kávét kortyolgatva biztosan megkaphatjuk a „down under” érzést.

A flat white-ot általában 200ml-es csészében vagy üvegpohárban szolgálják fel. Mi a Madalban üvegpohárral készítjük, mert úgyérezzük ez vizuálisan jobban illik hozzá.

A kávézóinkban a tejes italokat Etyeki termelői tehéntejjel vagy alternatív tejekkel is kérhetitek. Ezek közül a kedvencünk a zabtej, amely szerintünk a legjobb választás a vegánok számára.

flat white

Madal Cafe