Honnan ered a cappuccino?

A cappuccino talán a legismertebb tejes kávé ital nemcsak hazánkban, hanem világszinten is. Széles körben ismert, de vajon honnan ered? A neve állítólag a kapucinos szerzetesek nevéből jön, akik ruhájának barna színe hasonlított a kávé italra.

cappuccino a Madalban

Sokak szerint a cappuccino olasz származású, de kapuziner néven az osztrák, azaz bécsi kávékultúrában is már nagyon régóta jelen van. Már az 1800-as években egy ismert kávé ital volt.

A cappuccino-ról az első feljegyzés az 1930-as években született. A „cappuccini” (ahogyan Olaszországban ismerik) fokozatosan népszerűvé vált országszerte a kávézókban és éttermekben. Ebben az időben az eszpresszógépek bonyolultak és terjedelmesek voltak, ezért csak speciális kávézókra korlátozódtak, és kizárólag baristák üzemeltették őket. Az olasz kávékultúra magában foglalja azt, hogy órákig ücsörögtünk ezekben a speciális kávézókban, eszpresszót, cappuccinot, cafe latte-t és egyéb italokat fogyasztunk beszélgetés és olvasás közben. A korabeli fotók azt mutatják, hogy a cappuccinót „bécsi” stílusban szolgálták fel, vagyis tejszínhabbal és fahéjjal vagy csokoládéreszelékkel tálalták.

A második világháború után a cappuccino készítése némi fejlesztésen és egyszerűsítésen ment keresztül Olaszországban. Ez nagyrészt a jobb és szélesebb körben elérhető eszpresszógépeknek volt köszönhető, amelyek bevezették az úgynevezett „Age of Crema”-t. Ezek a fejlesztések és a II. világháború utáni jólét Európa egyes részein megalapozták a cappuccino esetleges világméretű népszerűségét. Ekkor született meg a modern cappuccino, az összes elemével együtt, amelyet ma elengedhetetlennek tartunk (jó minőségű eszpresszó, párolt és habos tej egyensúlya, krém és kis, előmelegített porcelán jelenléte).

A cappuccino először Európában és Angliában vált népszerűvé. (Angliában az eszpresszó első népszerűsített formája valójában a cappuccino volt. Könnyen elterjedt az egész szigeten, mert a britek már akkor megszokták, hogy tejjel isznak kávét, de a cappuccino jellegzetes állaga és kávéházi kultúrája. megkülönbözteti a szokásos tejes kávétól.) Később az ital Ausztráliába, Dél-Amerikába és Európa más részeibe került.

Magyarországra talán leginkább az olasz kávékultúra hatására jelent meg, és az olasz espresso gépek megjelenésével egyre több magyar kávéházban is elterjedt az espresso mellett a cappuccino. A 70-es, 80-as években itthon is lehetőség nyílt végre arra, hogy az espresso gép gőzkarján tejet tudjanak gőzőlni a kávéházak. Így egyre több helyen lehetett itthon is gőzölt tejjel készített kávéitalokat, lattet és cappuccinot kapni.

A cappuccino az elmúlt 30-40 évben erősen bele ivódott a hazai kávékultúrába és talán a legtöbbek által fogyasztott kávé ital napjainkban is. A specialty kávé kultúra megjelenésével több más tejes ital is megjelent, beleértve a cortadot, cafe lattet vagy a flat white-ot, de a cappuccino máig őrzi vezető helyét.

A cappuccino mérete általában 150-200ml közötti és egy adag espressoval készítik. Tehát kisebb ital mint a 300ml-es, vagy még annál is nagyobb cafe latte. Mérete hasonló a flat white-hoz, de a flat white-tal ellentétben a cappuccino tejhabja vastagabb, nemcsak az olasz, de még a specialty kávékultúrában is. /A tejhab vastagságát sokan kiskanállal szoktál ellenőrizni. A tejhabja az olaszoknál legalább 1cm vastag kell legyen./ Illetve a flat white-ot általában dupla espresso-val szokták elkészíteni és ott jobban dominál emiatt az espresso íze.

Mi, a Madal Cafe budapesti kávézóinkban, frissen pörkölt specialty kávéból készítjük a cappuccinot és hagyományos módon, kerámia csészékben szolgáljuk fel. Térj be hozzánk és engedd el a mindennapos terheket egy finom kávé társaságában.

cappuccino

Madal Cafe